ІСТОРІЯ ШКОЛИ

Розсохуватській школі 97 років.  Ще в 1912 році в селі було побудовано початкову земську школу, в якій за даними Кіровоградського обласного архіву, навчалися 24 хлопчики. Вчителями були піп Герасим Заводовський та його син  Михайло Заводовський. Заняття проводились з 17 жовтня по 30 травня щорічно.  Після 1917 року діти  шкільного віку та доросле населення було охоплене навчанням .
З 01.09.1918 р. по 01.09.1923 р. в Розсохуватській школі (раніше Петропавлівська Хмелівського рн.) працював Шостак Микола Якимович.
  Це були важкі часи. Підручників і зошитів не було, діти часто писали на газетах. По -черзі ходили діти з однієї родини до школи, бо не було що вдіти і взути. Проте вчилися з великим бажанням.
 Вчителі мали великий авторитет на селі. Вони не тільки навчали дітей в школі, велику увагу приділяли й вихованню підростаючого покоління, часто виступали з лекціями перед односельцями.
                Батьки не втручалися у форми та методи навчання і виховання дітей. Тому, педагоги користувалися неабиякою повагою. Навіть люди, яким уже зараз за сімдесят, з повагою пригадують прізвища тих вчителів, які їх навчали . Неграмотність була майже повністю   ліквідована.
Після політики розкуркулювання, будинок Квітко Антона, використовували під початкові класи, а в самій будівлі школи, навчалися старші класи. Дітей навчалося багато, адже здобувати освіту сюди приходили діти із сусідніх сіл: Лозуватки, Димино-Михайлівки, Краснопілки, Леніно-Ульянівки.
  Та згодом прийшло нове лихо. У роки Великої Вітчизняної війни робота школи була призупинена. Коли німці відступали під натиском Червоної армії, в старій школі перебували ранені радянські воїни.   І лише після визволення села в 1944 році було відновлено навчання. Самотужки відремонтувавши приміщення, діти змогли сісти за парти. Класи були переповнені. Часто в класах навчалися переростки.
З повагою та любов'ю згадують старожили вчителів , які працювали в початкових класах  після війни:  Тютюненко В.О., Матко М.П., Шевченко Є.О. Більше 30 років віддали вони цій нелегкій учительській праці.
  Проводилась цікава робота . Посаджено алеї з тополь, фруктовий сад. Учні школи часто допомогали колгоспові.
В школі працювали сімейні династиї : Барановські, Корхові, Кудої, Камшиленки, Матко, Цибулько…
      Сучасна будівля  була зведена у 70-ті роки XXст. Будівництво було розпочато в 1973 році за кошти колгоспу «Ульянова», головою якого був Небога Іван Михайлович. Наймана бригада вигнала стіни з туфу, вкрила. По мірі можливості і старші школярі допомагали. Дуже багато зусиль та здоров'я для відкриття школи віддала директор школи  Баженова М.С. Відкриття  школи відбулося у вересні 1978 р.  Ця подія стала знаменною для жителів нашого села, та особливо для первачків, які з нетерпінням чекали святковий день.  З пишними букетами осінніх квітів, нарядні і урочисті учні поспішали до школи, поряд з ними вчителі і батьки. Продзвенів перший дзвінок і в новій школі розпочалося цікаве життя.
 Саме такою  щороку приймає в свою родину малюків та випускає в широкий дорослий світ збагачену знаннями молодь.
       Керували школою директори:
з 1951-1955 р.-Титов Артем Артемович.
 з 1955-1965р.-   Корховий  Іван Митрофанович.
  з   1965-2000 р.-  Баженова Меланія Сергіївна
З 2000-2010 р.-------- Білан Володимир Леонідович
З  2010 р.-   Камшиленко Валентина Володимирівна.
    У 1988 р. в навчальному закладі було засновано шкільний музей. Він отримав профіль краєзнавчий, бо більшість матеріалів стосуються історії рідного краю і населеного пункту зокрема. Засновником музею виступив вчитель історії, на сьогодні уже покійний Черній Валентин Андрійович,   за сприяння  директора школи Баженової Меланії Сергіївни. Велику допомогу по створенню музею надавали голова сільської ради Дацька Галина Антоновна, жителі села, зокрема сім'я Кошових Зінаїди та Кузьми, учителів та школярів.  На протязі багатьох років краєзнавчий музей поповнювався експозиційним матеріалом, який на сьогодні нараховує 402 експонати. Після смерті засновника музею, керівництво очолила вчитель історії Савенко Лариса Іванівна. На сьогодні музей виконує різнопланову роботу, направлену на дослідження історії населеного пункту в різні періоди. При шкільному музеї дієк краєзнавчий гурток. Активно ведуться дослідження з наступних тем: "Історія школи”, "Історія населеного пункту”…
         Багато з випускників  обрали педагогічний фах.
Школа може похвастатися  випускниками , які займали високі посади в районі:  Ружин Г.С.- перший секретар Маловисківського РК Компартії  України, Мошак В.Л.- голова Маловисківського колгоспу «Родина»…
Демографічна ситуація в країні не минула і нашого села. Кількість учнів з кожним роком зменшується. Але школа працює й сьогодні.  Школа має сучасний опалювальний котел, гарну кухню, їдальню, спортивний зал, бібліотеку, внутрішній туалет, підготовчу групу , спортивний майданчик, комп’ютерний клас,  світлі, просторі класи.

  

Немає коментарів:

Дописати коментар